Že by chtěl způsobit nehodu?

Auto

Taky jste se nejspíš učili jezdit. Já jsem se hrozně těšila na to až budu mít řidičák a až budu moct řídit. Ale musela jsem si nějaký rok počkat do doby kdy jsme si koupili první ojeté auto. Protože když jsem konečně měla řidičák, tak jsem ještě neměla auto.

Doma mi ho moc nepůjčovali. Měli jsme jen jedno a bylo pořád vytížené. Přesto si taťka našel čas, aby mi vysvětlil pár věcí ohledně jízdy. Vyjel se mnou na odlehlé místo a naučil mě se rozjíždět, couvat a tak...

A ochotně se mnou a s čerstvým řidičákem vyjel na silnici, do provozu, do města i mimo něj. A hlavně, a to je to NEJDŮLEŽITEJŠÍ, kdykoli mi „půjčil“ na chvíli volant, byl v klidu. V klidu mě nechal řídit. V klidu odpovídal na moje dotazy. V klidu mi na moji žádost při prvních jízdách říkal kam mám jet nebo kde je jaká značka. Žádné:

„Tebe snad neučili značky?

Ty jsi neviděla, že jsme měli jet doprava?

Ty nevíš, že jsme na hlavní silnici?

Co to jako mělo bejt?

Ty nás chceš zabít?“

NE nic takového. Prostě klídek, podpora v žádanou chvíli a pohoda.

Stejně tak se to snažím „předávat“ svým dětem. Klid za volantem je to nejdůležitější. Pokud čerstvý řidič narazí na někoho kdo si myslí, že umí všechno nejlíp, zapomněl, že se taky učil... nebo dokonce to sám ještě pořádně neumí, ale chytrej je úplně nejvíc, tak to je pro takového začátečníka úplná POHROMA. Že by chtěl „ten chytrej“ způsobit nehodu? To raději ať neříká nic, než jakékoli stresující poznámky či nadávky. Novopečený řidič má dost toho, aby našel pedály, řadící páku a volant :).

Pokud patříte k TĚM „chytrejm“ spolujezdcům, nechte svého novopečeného řidiče jet a hleďte si svého. Protože pokud jste takoví nerozumci a stresujete novopečené řidiče, koledujete si o to, že novopečený řidič nabourá. A pak už si dovedu představit ty komentáře... jestli vůbec ale nějaké budou...

Stresovaným novopečeným řidičům doporučuji: rázně hned na začátku ukončete spolujezdcovy "řeči" s tím, že pokud budete potřebovat radu, řeknete si. Případně vše pouštějte jedním uchem tam a druhým ven... "jen si pindej"... Nebo mu doporučte (jako ve známém filmu) ať si omývá přirození vlažnou vodou, to prý uklidňuje :-D. A když to jinak nepůjde vysaďte ho a jeďte dál bez něho. To je pořád lepší než stres za volantem a hrozící nehoda.

Všechno chce praxi, i řízení...

Tak šťastnou cestu!

 

 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.